SIKÇA SORULAN SORULAR!

 

YERİNİZ NEREDE: Küre Dağ Evi, Küre Dağları Milli Parkı sınırlarının içersinde yer alan ve milli parka giriş noktalarından birisi olan Bartın ilinin Ulus ilçesi'ne bağlı Aşağıçerçi Köyü'ndedir. Amasra - Safranbolu - Pınarbaşı üçgeninin tam ortasındadır. Amasra'ya 1 saatte, Safranbolu'ya 1,5 saatte ve kanyon ve şelaleleri ile ünlü, doğa cenneti Pınarbaşı'na 1,5 saatte ulaşabilirsiniz.

ULAŞIM NASIL SAĞLANIYOR: Eğer kendi aracınızla gelmeyecekseniz İstanbul'dan her sabah ve her akşam Ulus'a direkt otobüs var ve Ulus'tan da taksi ile Küre Dağ Evi'ne ulaşabilirsiniz. Ankara'dan geliyorsanız Safranbolu ya da Bartın otobüslerine binip oradan da Ulus minibüsleri ile Ulus'a ulaşabilirsiniz.

Küre Dağ Evi'ne Bartın üzerinden geliyorsanız ve vaktiniz varsa Amasra, İnkumu ya da Güzelcehisar'ı gezdikten sonra buraya gelmenizi tavsiye ederiz. Dönüş yolunda da Safranbolu'yu gezebilirsiniz, ya da tam tersi, böylece burada konakladığınız süre zarfında milli parkın keyfini çıkarabilir hatta günübirlik Pınarbaşı'na giderek kanyon ve şelaleleri görebilirsiniz.

KÜRE DAĞ EVİ'NDE NE GİBİ AKTİVİTELER VAR: En çok karşılaştığımız sorulardan biri bu. Burada bizim düzenli olarak organize ettiğimiz aktiviteler yok, biz size konforlu ve temiz bir konaklama, harika bir doğa, çocuklarınız için park ve huzur sunuyoruz. Siz dilerseniz burada yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, dereüstü ve dere kenarındaki alanlarda oturup çayınızı -kahvenizi içerken kitap okuyabilir, kedi köpeklerimizle oynayabilir hatta isterseniz bahçede bize yardım bile edebilirsiniz.

ODALAR NASIL: Odalarımız modern dizayn edilmiş ve konforludur. 2, 3, 4 kişilik odalarımız var ve hepsi banyoludur. Havlu, terlik, saç kurutma makinesi ve mini buzdolabı bulunur. Odalarda klima yok çünkü burası yılın sadece 3-4 haftası sıcak oluyor ve vantilatörler serinlemek için yeterli oluyor. Kışın da merkezi ısıtma sistemimiz sayesinde odalar oldukça sıcak oluyor. Odalarda TV ve internet de yok çünkü burayı her anlamda dinlenmek için tasarladık. Odada TV başında vakit geçirmek istemeyeceğiniz kadar güzel bir doğa içinde olacaksınız.

KÜRE DAĞ EVİ KİME HİTAP EDER: Şehir yaşamının stresinden ve koşuşturmasından bıkmış, köy yaşamına özlem duyan, huzurlu, doğa ile baş başa bir tatili hayal eden herkese... Özellikle küçük çocuklu aileler için çok ideal çünkü çocuklar buraya bayılıyorlar ve ayrılmak istemiyorlar.

Doğada tatil yapma fikrinden ziyade gerçekten doğayı içindeki tüm canlı cansız varlıklarıyla seven insanlar için Küre Dağ Evi cennet gibi bir yerdir. Ancak çevre bilinci gelişmemiş, börtü böcekten ölesiye korkan, uçan ve sürünen hiçbir canlıya tahammül edemeyen ve de kedi ve köpek fobisi olanlar için cehennem olabilir :) Bunu özellikle belirtiyoruz çünkü bahçede arılar ya da sinekler var diye dışarı adım atmayan kişilerle de karşılaştık burada. Hatta köpekleri ya da kedileri 50 metre uzaktan görüp çığlık atanlarla da. Öte yandan korkularına rağmen ilk defa kedi köpeğe dokunanlar da oldu.

KÜRE DAĞ EVİ KİME HİTAP ETMEZ: 4 -5 yıldızlı şehir otellerindeki ya da tatil köylerindeki konforu arıyorsanız burada bulamazsınız. Doğayı ve hayvanları sevmiyorsanız, aksiyon arıyorsanız, kendinizi dinlemeye tahammülünüz yoksa burası size göre olmayabilir. Telefonunuzdan ya da internetten 5 dk bile ayrılamıyorsanız burası kesinlikle size göre değil.

EVCİL HAYVANA İZİN VERİYOR MUSUNUZ: Ne yazık ki hayır. Köpeklerimiz ve kedilerimiz ne yazık ki buraya hiçbir yabancı hayvan sokmuyorlar. Denedik ama olmadı. Kangallarımız insanlara karşı inanılmaz cana yakın ve bebeklerinizi bile rahatlıkla yanlarında bırakabilirsiniz ancak söz konusu yabancı bir hayvan olduğunda hiç de cana yakın değiller. Koruma içgüdüleri oldukça yüksek.

NERELERİ GEZEBİLİRİZ: Tepede bulunan köye yürüyerek çıkıp harika dağ manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Ulus ilçe merkezinde Etnografya Müzesi ve Kültür Merkezi görmeye değer. Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu sadece 15 km uzaklıkta. Kumluca taraflarında doğa içinde güzel alabalık tesisleri var ve Aksu Şelaleleri de orada. Uluyayla 30 km mesafede. Bartın'da Amasra, İnkumu, Güzelcehisar, Mogada, Kurucaşile sahillerini gezebilirsiniz, ya da Bartın merkezdeki tarihi evleri görebilirsiniz, Bartın Çayı'nda tekne turu yapabilirsiniz. Pınarbaşı'na 1,5 saatte ulaşabilirsiniz ve orada Ilıca Şelalesi, Horma Kanyonu, Valla Kanyonu, Çatak Kanyonu gezilebilir.

Milli Park içinde uzun yürüyüşler, fotoğraf turu vs. isterseniz milli park müdürlüğünden alan klavuzu talep edebilirsiniz. Buraya geldiğinizde tüm güzergahlarla ilgili detaylı bilgi veriyoruz.